نیمی از NBFC های واجد شرایط مجوز بانکی متعلق به شرکت ها هستند

(این داستان در اصل در ظاهر شد در 24 نوامبر سال 2020)

بمبئی: حدود نیمی از شرکت های مالی با دارایی بیش از 50،000 کرور که دارای معیارهای اندازه RBI برای دریافت مجوز بانکی هستند ، بخشی از گروه های شرکت ها هستند ، در حالی که دو نفر دیگر در گروه های بانکی هستند. بسیاری از شرکتهای مالی غیر بانکی مستقل (NBFC) احتمالاً واجد شرایط هنجارهای مجوز بانکی نیستند.

کارگروه داخلی RBI در گزارش خود گفته است که NBFC های دارای عملکرد خوب ، با دارایی بالاتر از 50،000 کرور ، از جمله آنهایی که متعلق به یک شرکت بزرگ است ، ممکن است برای تبدیل به بانک در نظر گرفته شوند.

از بین 10 شرکت مالی برتر از نظر دارایی تحت مدیریت ، Aditya Birla Capital ، Bajaj Finance ، L&T Finance Holdings ، Mahindra Finance ، Piramal و Tata Capital بخشی از یک گروه شرکت ها هستند. از بین NBFC های باقیمانده ، HDFC در حال حاضر مروج یک بانک است ، در حالی که شرکت بیمه زندگی ، مروج مالیه مسکن LIC ، صاحب بانک IDBI است. PNB Housing Finance ، یکی دیگر از NBFC های بزرگ ، متعلق به بانک ملی پنجاب است. RBI گفته است كه شركتها باید صبر كنند تا قوانین تغییر یابد تا اختیارات بانك مركزی برای نظارت بر گروه های شركت قبل از اعطای مجوز بانك به آنها فراهم شود.

تغییر اندازه 5 (1)

با این حال ، این درها را برای NBFC هایی که متعلق به شرکت های بزرگ هستند ، اگر 10 سال از فعالیت آنها می گذرد ، باز گذاشته است.

سایر NBFC های مستقل که دارای ترازنامه بیش از 50،000 کرور هستند ، شرکت های مالی گروه شریرام ، مسکن هندبولز ، امور مالی چولاماندالام ، مالیت موتوت و مالی ادلوییس هستند. IIFL و Sundaram Finance اگرچه وام دهندگان بزرگ مستقر هستند ، اما به احتمال زیاد از هدف کوتاه تر خواهند بود.

برای شركت حمل و نقل شریرام ، انتقال تجارت مالی خودرو به بانك باعث كاهش كارآیی می شود. “یک بانک باید طیف گسترده ای از خدمات را ارائه دهد ، SLR (نسبت نقدینگی قانونی) و CRR (نسبت ذخیره نقدی) مورد نیاز را حفظ کند و با ساختار هزینه بسیار بالاتری نسبت به NBFC کار کند. بنابراین ، NBFC باید قبل از راهنمایی نهایی ، موافقان و موافقان را بسنجد و تأثیر سهامداران (سهامداران ، کارمندان ، مشتریان) را درک کند ، “گفت: MD و مدیر عامل شرکت Shriram Transport Finance Umesh Revankar.

یکی دیگر از موارد تحریک کننده شریرام این است که RBI گفته است که پس از تبدیل به بانک ، هرگونه فعالیت اعطای وام که می تواند در داخل بانک انجام شود ، باید به بانک منتقل شود. با این حال ، بسیاری از وام دهندگان دارای بازوی NBFC هستند. Indiabulls تلاش های ناموفق خود را برای دریافت مجوز بانک زودتر انجام داده بود. آخرین بار زمانی بود که پیشنهاد ادغام با بانک لاکشمی ویلا را ارائه داد که توسط RBI رد شد. گروه احتمالاً دوباره امتحان می کند.

یک چالش بزرگ برای NBFCs برای تبدیل به بانک هزینه سرمایه گذاری در فن آوری و راه اندازی شبکه شعبه خرده فروشی است. آنها همچنین برای رعایت SLR 18٪ و CRR 4٪ باید هزینه های اضافی داشته باشند و همه NBFC ها نمی توانند این هزینه انطباق را برآورده کنند.