معدن مس هشدار «بحران عظیم» برای عرضه جهانی را به صدا درآورد

مدیران گروه Rio Tinto و مقامات مغولستانی، با همراهی موسیقی نوارهای کوچک و کارگرانی با لباس های کلی، در اوایل سال جاری یک کیلومتر زیر صحرای یخ زده گوبی جمع شدند تا یکی از غنی ترین معادن مس زیرزمینی جهان را افتتاح کنند.

این جشنی بود که چهار دهه در راه بود.

اویو تولگوی، در جنوب مغولستان درست در شمال مرز چین، کلید تلاش ریو برای فراتر رفتن از وابستگی به سنگ آهن و گسترش در مس است، فلزی که پایه گذار انتقال انرژی پاک است. این همچنین یک سپرده بزرگ است که شرایط شرکتی، سیاسی و فنی آن نمایی از آینده پر دردسر فلز قرمز را ارائه می دهد.

با افزایش تقاضا برای مس، عرضه به طور فزاینده ای از معادنی مانند این در استپ های خشک تامین می شود: گران قیمت، از نظر فنی پیچیده، خارج از حوزه های قضایی سنتی مس و تحت نظر دولت هایی که با حسادت از منابع طبیعی خود محافظت می کنند.

داگ کروین، یکی از اولین زمین شناسانی که در کانسار Oyu Tolgoi یا تپه فیروزه ای کار می کرد، می گوید: “یک بحران بزرگ وجود دارد.”

هیچ راهی وجود ندارد که بتوانیم مقدار مس را در 10 سال آینده برای انتقال انرژی و کربن صفر تامین کنیم. این اتفاق نخواهد افتاد. “فقط ذخایر مس کافی در حال یافتن یا توسعه نیست.”

تحلیلگران Wood Mackenzie تخمین می‌زنند که جهان سبزتر تا دهه آینده حدود شش میلیون تن مس کم خواهد داشت، به این معنی که 12 Oyu Tolgois جدید باید در این مدت آنلاین شوند. اما اینطور نیست – معادن جدید به اندازه کافی وجود ندارد، حتی معادن بزرگ به اندازه کافی. نتیجه یک شکاف است: BloombergNEF تخمین می زند که اشتها برای مس تصفیه شده تا سال 2040 تا 53 درصد رشد خواهد کرد، اما عرضه معدن تنها 16 درصد افزایش خواهد یافت.

بزرگترین ماینرهای جهان بیکار نمی ایستند. پس از بیش از یک دهه پشیمانی به خاطر مازاد بر رونق تقاضا به رهبری چین در دهه 2000، معاملات با فلزات سبز در چشم خریداران بازگشته است. کسری فلز سبز قریب الوقوع، حرکت Glencore Plc را در Teck Resources Ltd، که مدتها هدف مورد علاقه مس بود، و رکورد پیشنهادی Newmont Corp استخراج کننده طلای برتر برای همتای استرالیایی Newcrest Mining Ltd، تشویق کرد، معامله ای که شمش و همچنین مس را به مشخصات تولید آن اضافه می کند. BHP Group Ltd به تازگی خرید تولیدکننده مس Oz Minerals را تکمیل کرده است که بزرگترین معامله آن در بیش از یک دهه گذشته است.

هیچ یک از اینها، حتی در صورت موفقیت آمیز بودن، تعادل کلی جهانی را تغییر نخواهد داد.

ساختن معادن، بر خلاف خرید آنها، هنوز هم سردرد بسیار دردناکی است. قیمت ها به اندازه کافی براق نیستند که هزینه های فزاینده را پوشش دهند و خطرات فراوان است. Oyu Tolgoi را در نظر بگیرید، جایی که ساخت و ساز شامل اضافه کردن یک هزارتوی 200 کیلومتری از تونل های بتنی به گودال روباز، و همچنین جاده ها، فرودگاه، انتقال نیرو و زیرساخت های آب است. مهم نیست بزرگترین غذاخوری مغولستان، برای 20000 کارگر یا بیشتر – و، مغولستان امیدوار است، یک نیروگاه نهایی.

حتی نگران‌کننده‌تر، اگرچه اکتشاف اخیراً افزایش یافته است، این است که هزینه‌ها بسیار کمتر از آنچه لازم است باقی مانده است. و آنچه ظاهر می شود تمایل به کوچکتر و عیار پایین تر دارد، به این معنی که درصد فلز در سنگ معدن ناچیزتر است، بنابراین تلاش (و ضایعات) بیشتری برای رسیدن به همان سطوح تولید مورد نیاز است. آخرین کشف سنگین وزن، احتمالاً تقریباً یک دهه پیش بود – عملیات ترکیبی Kamoa-Kakula در جمهوری دموکراتیک کنگو، متعلق به کارآفرین رابرت فریدلند Ivanhoe Mines.

396891299بلومبرگ

دیوید رادکلیف، مدیر عامل تحقیقات معدنی جهانی، گفت: «معدن‌ها قدیمی‌تر می‌شوند، معادن عمیق‌تر می‌شوند و معادن درجه پایین‌تر می‌شوند. پس از آن، شما با عوارض اضافی نیاز به انطباق با تغییر از نظر الزامات زیست محیطی مواجه شده اید. و خطر سیاسی علاوه بر آن.»

شک و تردید کیروین زمین شناس از تجربه عمیق ناشی می شود. این تیم او بود که بیش از دو دهه پیش، انبار بزرگی را کشف کرد که در نهایت ریو را به مغولستان کشاند.

او که به دنبال مس در آسیا برای فریدلند بود، در سال 1996 پس از یک برخورد تصادفی در چین با یک زمین شناس مغولی به اولان باتور رسید. مغولستان به سختی از گذشته کمونیستی خود به عنوان یک کشور اقماری شوروی بیرون آمده بود. همانطور که به او وعده داده شده بود، بهشت ​​زمین شناسان بود که چشم اندازهای وسوسه انگیزی را ارائه می کرد – از جمله در اطراف اویو تولگوی در جنوب، جایی که رخنمون ها برای اولین بار در اواسط دهه 1980 مشاهده شد.

مس ماگما که بعداً توسط غول معدنی BHP خریداری شد، در اواسط دهه 1990 اکتشاف در صحرای گوبی را آغاز کرده بود. وقتی معدنچی تصمیم گرفت دوباره تمرکز کند، کیروین آنجا بود تا مجوز اکتشاف اویو تولگوی را بگیرد. فریدلند این لحظه را به عنوان یک “طوفان کامل” توصیف می کند. او به سرعت حرکت کرد و حفاری به زودی یکی از بزرگترین اکتشافات مس با عیار بالا را به همراه داشت.

مقیاس این یافته – به علاوه ارتقای بی امان از طرف فریدلند گسترده، که نام خود را با ذخایر نیکل خلیج Voisey’s Bay در دهه 1990 به دست آورده بود – توجه را به خود جلب کرد و در سال 2006، ریوتینتو در شرکت فریدلند سهامی را تصاحب کرد.

شکی وجود نداشت که این دقیقاً همان پروژه‌ای است که ریوتینتو دنبال می‌کند – ردیف اول، اندازه بزرگ، عمر طولانی، هزینه عملیاتی کم. دیوید پترسون، که در سال 2010 مدیر کشور ریو برای مغولستان شد، می‌گوید: بنابراین این اساس علاقه آنها بود.

اما مسیر هموار نبود. مشکلات اتاق هیئت مدیره وجود داشت، زیرا ریو شروع به افزایش مالکیت خود کرد و فریدلند به دنبال جلوگیری از به دست آوردن کنترل آن با استفاده از یک قرص سمی بود – چیزی که معدنچی انگلیسی-استرالیایی در نهایت آن را شکست داد. فریدلند که اعتبار اپن پیت و فاز اول معدن را به عهده می گیرد، با پرداختی هنگفت ترک را ترک کرد.

396459124بلومبرگ

آشفتگی در دولت مغولستان نیز وجود داشت، زیرا معدن به سرفصل های محلی تبدیل شد. معامله ای که 34 درصد از سهام معدن را به کشور اعطا می کرد – با پرداخت، به علاوه بهره، که از سودهای آتی گرفته می شد – با تأخیر افتادن توسعه، کمتر سخاوتمندانه به نظر می رسید و سود بادآورده مورد انتظار را عقب می اندازد.

نتیجه آنقدر نامرتب و تامین مالی آنقدر مشکل بود که قطعنامه ای در سال 2015 به رئیس وقت مس، ژان سباستین ژاک کمک کرد تا در سال بعد به عنوان مدیر اجرایی راه یابد. و عقب‌نشینی‌ها تا اواخر سال 2019 ادامه یافت، زمانی که چالش‌های فنی به این معنی بود که هزینه‌های معدن زیرزمینی به بیش از 7 میلیارد دلار افزایش یافت – یک سوم بیشتر از برنامه‌ریزی اولیه.

پترسون که در آن زمان ریو را ترک کرده بود و از دور تماشا می‌کرد، گفت: «هر دو طرف با این کارت بازی می‌کردند که می‌رفتند. “من هرگز این را باور نکردم.” این اختلاف در نهایت زمانی حل شد که ریو در دسامبر 2021 موافقت کرد که بدهی دولت مغولستان به این شرکت را به مبلغ 2.4 میلیارد دلار بپردازد.

هنگامی که یاکوب استاشولم، مدیر اجرایی ریو و اویون اردن لووساننامسرای، نخست وزیر مغولستان در ماه مارس در زیر صحرای گبی در کنار هم ایستادند، هیچکدام نتوانستند گذشته را نادیده بگیرند، اما هیچکدام به آن توجه نکردند.

بولد باتر، رئیس مغول‌الاصل مس ریو و مرد طولانی در پایان مذاکرات، نگرانی‌های سیاسی جدید امروز را کنار می‌گذارد: او در سخنرانی در سخنرانی خود گفت: «در مورد نحوه کار دولت با جامعه گسترده‌تر، شفافیت زیادی وجود دارد. فرودگاه اویو تولگوی پس از مراسم معادن زیرزمینی.

اما حتی دموکراسی ها نیز می توانند در مورد مسائل مهم، از بار مالی گرفته تا مصرف آب و هدر رفتن، اختلاف نظر داشته باشند. اویون اردن در مصاحبه ای به بلومبرگ گفت: «من معتقدم که در آینده نیز بحث هایی وجود خواهد داشت.

مسائل دیگری نیز به چشم می خورد. دولت مغولستان از ریو می خواهد که یک نیروگاه برای معدن بسازد، به جای استفاده از برق از طریق مرز که در چین تولید می شود. همچنین مشتاق است که مس در خانه ذوب شود تا اینکه با کامیون‌ها فرستاده شود – ایده‌ای که گران و پر مصرف آب است و ریو برای آن اشتیاق چندانی نشان نداده است.

396502794بلومبرگ

این خواسته ها برای همه معدنچیان بزرگ آشنا خواهد بود، زیرا کشورها تلاش می کنند ارزش بیشتری در مرزهای خود ایجاد کنند، از منابع محافظت کنند و مزایای مالی را افزایش دهند، از شیلی، تجدید نظر در تقاضاهای مالیاتی برای برآوردن نیازهای حاد هزینه های اجتماعی، تا پاناما، جایی که درگیری با دولت معدن کبر پاناما متعلق به First Quantum Minerals Ltd را مجبور به توقف کرد.

اما این همه ماجرا نیست. Oyu Tolgoi همچنین نمادی از چالش های فنی رو به رشد برای معدنچیان است. حتی گودال‌های روباز تاریخی مانند چوکیکاماتا غول‌پیکر قرن‌قدیمی، معدن شیلی که نماد انقلابی ارنستو چه گوارا را به سوی عمل سوق داد، زیرزمینی می‌شوند.

Oyu Tolgoi، که ریو پیش بینی می کند در زمان تولید کامل، چهارمین معدن بزرگ مس جهان خواهد شد، از روش پیچیده ای استفاده می کند که امکان دسترسی به ذخایر عمیق تری به نام “غارنوردی بلوک” را فراهم می کند، که شامل حفاری زیر بدنه سنگ معدن، دمیدن شکاف های زیر آن است. به سنگ معدن اجازه می دهد تا فرو بریزد و در قیف ها به سطح پایین تری بیفتد و در آنجا جمع آوری شده، خرد شود و روی تسمه نقاله به سطح فرستاده شود.

روشی مقرون‌به‌صرفه برای استخراج ذخایر بزرگ که نسبت به گذشته غنی‌تر است، محبوبیت آن در حال گسترش است، اما این تکنیک همچنان یک چالش است. ریو در اوایل متوجه شد که سنگ معدن آن خیلی خوب فرو ریخته است. سپس سرمایه گذاری اولیه سنگین است.

گلین لاوکاک، تحلیلگر کهنه کار در شرکت سرمایه گذاری مستقر در سیدنی، که برای اولین بار با جت خصوصی فریدلند از اویو تولگوی بازدید کرد، گفت: «تقریباً می توانید تعداد معدنچیانی را که می توانند این کار را انجام دهند، از یک طرف بشمارید.

Baatar ریو صعودی است. او استدلال می کند که اختلافات بر سر “قراردادهای ماینینگ بزرگ” رایج است، و فکر نمی کند که تجربه ریو در مورد اویو تولگوی غیرعادی باشد. او همچنین فکر نمی‌کند بی‌ثباتی سیاسی در جاهای دیگر عرضه مس را متوقف کند.

اما خوش بینی او گسترده نیست.

نه تنها شیلی، با تجدید نظر در سیاست های مالی برای معدنچیان، بلکه پرو، کشوری که مدت ها برای موج بعدی تولید مس حیاتی تلقی می شود، جایی که بخش معدن در طی ناآرامی های اجتماعی طولانی ضربه خورده است. ریو در اواخر مارس موافقت کرد که سهام کنترلی معدن پرو لا گرانجا را به فرست کوانتوم بفروشد.

رادکلیف گفت: «آنچه که بازار هرگز پیش‌بینی نمی‌کرد این بود که آمریکای جنوبی چقدر دشوار خواهد شد. بلاتکلیفی که هم در شیلی و هم اکنون در پرو ادامه دارد، سطح بیشتری از پیچیدگی را اضافه کرده است که بازار هرگز انتظارش را نداشت و واقعاً حل نشده است.»

مشکل اکنون این است که سپرده‌های بزرگ بعدی احتمالاً به ریسک بیشتری نیاز دارند تا بیشتر مدیرانی که در راس ماینرهای بزرگ هستند. حتی قبل از آن، نیاز به افزایش قابل توجهی در هزینه های اکتشاف دارد.

«شبیه چیزی است که در دهه 90 دیدید. در دهه 90 سرمایه‌گذاری کم زیادی وجود داشت، پول زیادی صرف رونق فناوری 1.0 شد – پس از آن، شهرنشینی چین را داشتید، این شوک بزرگ تقاضا که صنعت برای آن آماده نبود.» سنگاپور. همه می دانند چه اتفاقی دارد می افتد، اما ما هزینه ها را نمی بینیم.»

396891345بلومبرگ

فریدلند، که هنوز یکی از متعهدترین تقویت‌کننده‌های صنعت معدن است، موافق است – و هشدار می‌دهد که مدت زمان زیادی که برای استخراج معادن جدید در نظر گرفته می‌شود به ندرت می‌تواند کوتاه شود، حتی زمانی که پول اکتشاف خرج می‌شود و سپرده‌ای پیدا می‌شود.

او گفت: “اویو تولگوی اکنون 20 سال دارد و تازه شروع شده است.” فرقی نمی کند که قیمت مس 3 دلار در هر پوند باشد یا 30 دلار در هر پوند، شما نمی توانید روند را از نظر مادی تسریع کنید.

مسلماً گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد – بازیافت یا روش‌های جدید برای استخراج مس از سنگ معدنی با عیار پایین و حتی زباله‌های معدن. BHP، Rio و دیگران بر روی فناوری پیشرفته شرط بندی کرده اند. اما در مواجهه با تقاضای موشکی، هیچ کدام سوزن را حرکت نمی دهند.

کارل فیرمن، تحلیلگر Wood Mackenzie، که تخمین می زند شکاف عرضه سالانه تا دهه آینده 12 برابر این رقم خواهد بود، گفت: «اگر در تمام عملیات در جهان اجرا شود، می تواند نیم میلیون تن دیگر به آن اضافه شود.

سایر روش‌های آینده‌نگر، مانند استفاده از ربات‌های زیرزمینی و میکروب‌ها برای استفاده بیشتر از رسوبات کم عیار یا صعب العبور، در مراحل اولیه‌تری قرار دارند.

ریو، البته، امیدوار است هر اتفاقی که بیفتد در میان ذینفعان قرار گیرد، زیرا تقاضای فزاینده قیمت‌ها را بالا می‌برد درست زمانی که تولید مس در Oyu Tolgoi به اوج تولید می‌رسد. در آن مرحله، شرکت پروژه‌های خود را با غول‌ها بالا می‌برد.

با این حال، سبز کردن اقتصاد، گسترش شبکه‌ها و تولید انرژی‌های تجدیدپذیر برای رسیدن به اهداف آب و هوایی جهانی، به Oyu Tolgois بیشتری نیاز دارد.

«مغولستان مکانی پرماجرا بود. فریدلند می‌گوید جمهوری دموکراتیک کنگو نیز همینطور بود. “اما این باید انجام شود. بدون این تلاش، هیچ شانسی برای انتقال انرژی وجود ندارد. این یک فانتزی است.»