دادگاه عالی وضع موجود را در پرونده اتهام یک بار طیف ، جلسه بعدی در فوریه وضع کرد

دادگاه عالی روز دوشنبه وضع موجود را در مورد تقاضای تازه یا بازیابی بین دولت و Vodafone Idea در پرونده اتهام یکبار مصرف طیف (OTSC) وضع کرد. وکلای عمومی توشار مهتا که برای دولت ظاهر می شد ، به دنبال وضعیت موجود در این پرونده بود که هیچ تقاضای جدید یا پرداختی از طرف آنها نداشت و خواستار رسیدگی زودهنگام شد ، با توجه به اهمیت آن ، پیشنهادی که هریش سالو ، برای Vodafone Idea ظاهر شد ، پذیرفت .

دادگاه گفت که این موضوع را در ماه فوریه لیست خواهد کرد.

عوارض OTSC بر اساس قوانین DoT است که برای پرداخت یک بار قیمت متصل به بازار برای طیف بیش از حد مجاز ، نیاز به یک شرکت مخابراتی بیش از 6.2 مگاهرتز در دایره بین ژوئیه 2008 و 31 دسامبر 2012 دارد. به همین ترتیب ، شرکتهای مخابراتی ملزم به پرداخت قیمت بازار برای منابع موج هوایی فراتر از 4.4 مگاهرتز در دایره از ژانویه 2013 تا پایان مجوزهای مربوطه هستند.

ایرتل دو ربع پیش در مورد کالای استثنایی خود ، 7004 کرور روپیه پیش بینی کرده بود ، که بیشتر این مبلغ به دلیل دریافت OTSC بود. Vi در سه ماهه آخر مارس 3810 کرور در اقلام استثنایی خود برای تأمین هزینه های OTSC شناسایی کرده بود.

این درگیری با تصمیم دولت برای شارژ اپراتورهای مخابراتی OTSC در پی لغو دیوان عالی 122 مجوز مخابراتی در سال 2012 ، تحت ادعای اسکن 2G که امواج را به عنوان کالاهای عمومی اعلام می کرد که بهترین استفاده را از طریق حراج دارند ، آغاز شد.

پس از آن هیئت دولت تصمیم گرفته بود تا OTSC را به تلفنهای مجاز طیف اختصاص داده شده به همراه مجوزهای پان هند با قیمت 1658 کرور بدست آورد. بر اساس معیارهای مرتبط با مشترک که قبلاً دنبال شده بودند ، به تلفن های مخابراتی بعد از رسیدن به یک پایگاه مشترک خاص در یک دایره ، تعداد بیشتری طیف داده می شد.

با این حال ، دولت UPA II سیاست را تغییر داد و اعلام کرد که تمام امواج پخش شده بیش از 4.4 مگاهرتز با نرخ بازار هزینه می شوند.

اما شرکتهای ارتباط تلفنی با توجه به عقب ماندگی به این اقدام اعتراض کردند. موضوع به دادگاه تجدید نظر در مخابرات (TDSAT) رسید كه در جولای 2019 رای داد كه OTSC می تواند به صورت آینده نگر اخذ شود ، نه به صورت گذشته نگر.

TDSAT مشاهده کرده بود که تقاضا برای چنین عوارضی نیاز به گزینه تسلیم طیف دارد. بنابراین در حالی که اخطار تقاضا برای سال 2012 ، از سال 2008 با عطف به مأموریت پرداخت ، گزینه تسلیم امواج فقط از سال 2012 به بعد داده شد و نه از سال 2008.

سپس وزارت دادگستری SC را منتقل کرد و دادگاه عالی از ادامه دستور TDSAT خودداری کرد.