جابجایی زنجیره تامین جهانی: ضرر چین، سود هند، ویتنام است

عدم قطعیت مداوم اقتصاد جهانی آسیب‌پذیری‌های زیادی را در زنجیره‌های تأمین جهانی آشکار کرده است. رویدادهای اخیر حتی تردیدهایی را در مورد جهانی شدن ایجاد کرده است، به طوری که بسیاری از اقتصادها اکنون شکنندگی زنجیره تامین جهانی را درک می کنند و در فکر تغییر به سمت مدلی هستند که بیشتر مبتنی بر منطقه است.

با حفظ این وضعیت در مرکز، گزارش مجمع جهانی اقتصاد (WEF) به نام Chief Economists Outlook، خطوط نوظهور شرایط اقتصادی فعلی را تشریح می کند و اولویت ها را برای اقدامات بیشتر توسط سیاست گذاران و مشاغل در سطح جهانی مشخص می کند. این گزارش بیان می‌کند که مناطقی که احتمالاً از تغییرات زنجیره تامین جهانی سود می‌برند، آسیای جنوبی، آسیای شرقی و اقیانوس آرام، آمریکای لاتین و کارائیب و ایالات متحده هستند.

این گزارش به طور خاص بیان می‌کند که اقتصادهایی که احتمالاً از این تغییرات منتفع می‌شوند عبارتند از: هند، ویتنام، تایلند، اندونزی، مکزیک، ترکیه و لهستان. این اظهارات با این واقعیت پشتیبانی می شود که بسیاری از این کشورها در چند سال گذشته موفق به جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی قابل توجهی (FDI) شده اند. به عنوان مثال، سال مالی 2021-22 بیشترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در هند با 83.6 میلیارد دلار ثبت کرد. به طور مشابه، در سال 2021، ویتنام بیش از 31.15 میلیارد دلار تعهدات FDI جذب کرد که 9 درصد بیشتر از سال قبل بود.

چشم انداز چین برای ضربه زدن
چشم انداز WEF همچنین خاطرنشان می کند که در میان این تغییر در زنجیره تامین، انتظار می رود چین به ویژه تحت تأثیر قرار گیرد. اکثر اقتصاددانان ارشد مورد بررسی توسط WEF می گویند که انتظار دارند تجدید ساختار زنجیره تامین تاثیر منفی بر چشم انداز اقتصادی چین داشته باشد.

SS1

یک مثال کلاسیک، شرکت فناوری آمریکایی اپل است که قصد دارد زنجیره های تامین خود را به سایر کشورها با هدف کاهش وابستگی شدید خود به چین متنوع کند. این سازنده آیفون چند سالی است که محصولات خود را در هند و ویتنام مونتاژ می کند و قصد دارد از حضور خود در این کشورها و افزایش حجم تولید خود استفاده کند.

پیش‌بینی سال 2022 توسط JP Morgan بیان می‌کند که درصد محصولات اپل در چین از 95 درصد تا سال 2025 به 75 درصد کاهش می‌یابد. اپل ممکن است تا سال 2025 از هر چهار آیفون یکی را در هند تولید کند.

نظرسنجی WEF می‌گوید: «فشارهای دوگانه تعمیق تنش‌های ژئوپلیتیکی و تشدید سیاست‌های صنعتی به این معنی است که تعدیل‌های بیشتر در زنجیره تأمین جهانی در سال‌های آینده تقریباً اجتناب‌ناپذیر است».

آرون سینگ، اقتصاددان ارشد Dun & Bradsheet، می‌گوید که عدم قطعیت‌های ژئوپلیتیکی و اقتصادی نشان داده است که بخش بزرگی از اقتصاد جهانی تنها به چند تامین‌کننده متکی است.

ما شاهد بوده ایم که چین در گذشته اخیر تحت تأثیر مسائلی مانند کاهش رشد و تعطیلی قرار گرفته است. این امر زنجیره تامین جهانی را مختل کرد و به قیمت گذاری و هر تقاضایی که در آن زمان داشتیم ضربه زد. ما در آن زمان نتوانستیم حتی خواسته های کوچک را برآورده کنیم. به زودی متوجه اشتباه اتکای تنها به یک تامین کننده شدیم. اکنون شما با بحران روسیه و اوکراین مواجه هستید. چندین تحولات منطقه ای در گذشته نزدیک وجود داشته است که کشورها را در معرض خطرات زنجیره تامین قرار داده است. اکنون، شرکت ها به دنبال تنوع هستند تا زنجیره تامین آنها در چنین سناریوهایی تحت تاثیر قرار نگیرد. سینگ می گوید: در این تنظیمات جدید، شاهد تغییر رویکرد زنجیره تامین خواهیم بود.

بسیاری از شرکت ها از چین به سمت مکان های امن تر یا نزدیک شدن به ساحل یا حتی به سمت بازارهای محلی خود حرکت می کنند. او می‌گوید: «آنچه برای چین بدتر است این است که بازار داخلی آن نیز در حال اشباع است، به این معنی که این کشور عمدتاً به بازار صادرات متکی خواهد بود – که خود به دلیل کندی جهانی کاهش یافته است».

SS2

سینگ این ایده را رد می کند که چین ممکن است دوباره به شدت ظهور کند و پس از شکست کامل کووید-19، موجو کامل را بازگرداند. چین عملا هرگز تعطیل نشد. حتی زمانی که کل جهان شاهد تعطیلی بود، کارخانه های چینی فعال بودند. اکنون گفتن اینکه عملکرد چین به روزهای قبل از همه‌گیری باز می‌گردد، بسیار دور از ذهن است. ما باید درک کنیم که کووید-19 اکنون تاریخ است.”

تنوع زنجیره تامین اینجا باقی مانده است
اقتصاددانان ارشد در گزارش WEF در پیش بینی تغییرات بیشتر در ساختار زنجیره تامین جهانی اتفاق نظر دارند. استراتژی‌های تجاری که آنها انتظار دارند به این پیکربندی مجدد کمک کنند شامل سازگاری با خطوط گسل‌های ژئوپلیتیکی، اولویت‌بندی انعطاف‌پذیری بر کارایی، متنوع‌سازی تامین‌کنندگان و افزایش تمرکز بر پایداری محیطی است.

بر اساس بخش، چشم انداز WEF طیف وسیعی از صنایع را برجسته می کند که در آنها انتظار دارند تغییرات زنجیره تامین بارزتر باشد، از جمله نیمه هادی ها، انرژی سبز، خودرو، داروسازی، غذا، انرژی و دسته بندی گسترده فناوری.

پتانسیل برای هند
هند ممکن است پتانسیل زیادی داشته باشد، اما ویتنام در چند سال گذشته در جذب نام های بزرگ نسبتاً خوب عمل کرده است. به جز اپل، سامسونگ نیز ویتنام را انتخاب کرده است. این کشور همچنین گوگل را برای تولید گوشی های پیکسل و همچنین نایک و آدیداس جذب کرده است.

ما انتظار داریم که ویتنام یک ذینفع کلیدی برای مکان‌یابی مجدد یا هم‌محلی تولید، با حمایت عوامل شناخته شده و مطلوب خود باقی بماند. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های رقابتی برای نیروی کار نسبتاً ماهر، موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد گسترده (FTA) و نزدیکی به چین، فراتر از چشم‌انداز رشد میان‌مدت روشن آن از ۶ تا ۷ درصد است. DBS در گزارش خود که در آوریل 2023 منتشر شد، می‌گوید اکوسیستم الکترونیکی رو به رشد ویتنام نیز مزیت دیگری خواهد بود.

بنابراین، متقاعد کردن شرکت‌های بزرگ برای جابه‌جایی، برای هند یک کیک نیست.

سینگ می گوید هند در حال تلاش برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی است اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. اما من فکر می‌کنم که دولت همواره از تولیدکنندگان جهانی درخواست می‌کند تا تسهیلات خود را در کشور تسویه کنند. ما نباید فراموش کنیم که هند هم از نظر بازار و هم از منظر مقرون به صرفه با چین و آمریکا برابری می کند. هنوز هم به تلاش های بزرگ نیاز است و به همین دلیل است که می بینیم دولت طرح هایی مانند PLI را اجرا می کند. اکنون هر کشوری در تلاش است تا از مزایای این جابجایی زنجیره تامین بهره مند شود. او می افزاید که این تاثیر خواهد داشت.