تصور مجدد برنج، محصولی که دنیا را تغذیه می کند

برنج با گرم شدن زمین دچار مشکل شده و غذا و معیشت میلیاردها نفر را تهدید می کند. گاهی اوقات زمانی که نهال ها به آب نیاز دارند، باران کافی نیست، یا زمانی که گیاهان باید سر خود را بالاتر از آب نگه دارند، زیاد است. با نفوذ دریا، نمک محصول را خراب می کند. با گرم شدن شب ها، محصول کاهش می یابد.

این خطرات جهان را مجبور می کند تا راه های جدیدی برای رشد یکی از مهم ترین محصولات خود بیابد. کشاورزان برنج در حال تغییر تقویم کاشت خود هستند. پرورش دهندگان گیاهان روی بذرها کار می کنند تا در برابر دمای بالا یا خاک های شور مقاومت کنند. انواع ارثی مقاوم در حال احیا هستند.

و در جاهایی که آب رو به اتمام است، مانند بسیاری از نقاط جهان، کشاورزان اجازه می‌دهند مزارع خود عمداً خشک شوند، استراتژی که متان را نیز کاهش می‌دهد، یک گاز گلخانه‌ای قوی که از مزارع شالیزاری به وجود می‌آید.

بحران آب و هوا مخصوصاً برای کشاورزان کوچک با زمین کم ناراحت کننده است، که صدها میلیون کشاورز در آسیا صدها میلیون کشاورز را در آسیا صدها می کند. فام تان دائو، رئیس آبیاری Soc Trang، یک استان ساحلی در ویتنام، یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده برنج در جهان، گفت: “آنها باید خود را وفق دهند.” “در غیر این صورت آنها نمی توانند زندگی کنند.”

در چین، یک مطالعه نشان داد که بارندگی شدید باعث کاهش عملکرد برنج در 20 سال گذشته شده است. هند صادرات برنج را به دلیل نگرانی برای تامین غذای مردم خود محدود کرد. در پاکستان، گرما و سیل باعث از بین رفتن محصول شد، در حالی که در کالیفرنیا، خشکسالی طولانی باعث شد که بسیاری از کشاورزان مزارع خود را به زمین بیاورند.

پیش‌بینی می‌شود امسال تولید برنج در سرتاسر جهان کاهش یابد که عمدتاً به دلیل آب و هوای شدید است.

امروز، ویتنام آماده می شود تا نزدیک به 250000 هکتار زمین در دلتای مکونگ، کاسه برنج خود را از تولید خارج کند. تغییرات آب و هوایی تا حدودی مقصر است، اما همچنین سدهایی در بالادست رودخانه مکونگ که جریان آب شیرین را خفه می کنند. برخی از سال‌ها، زمانی که بارندگی‌ها کم است، برنج‌کاران حتی یک محصول سوم برنج را مانند قبل نمی‌کارند یا به میگو روی می‌آورند که هزینه‌بر است و می‌تواند زمین را بیشتر تخریب کند. چالش‌ها اکنون با آن 50 مورد متفاوت است. سالها پیش. سپس، جهان برای جلوگیری از قحطی نیاز به تولید برنج بسیار بیشتری داشت. دانه‌های هیبریدی پرمحصول، که با کودهای شیمیایی رشد کرده بودند، کمک کردند. در دلتای مکونگ، کشاورزان به تولید سه محصول در سال ادامه دادند و میلیون‌ها نفر را در داخل و خارج از کشور تغذیه کردند.

امروزه همین سیستم تولید فشرده مشکلات جدیدی را در سراسر جهان ایجاد کرده است. سفره های زیرزمینی را تخلیه کرده، مصرف کود را افزایش داده، تنوع نژادهای برنج کاشته شده را کاهش داده و هوا را با دود سوختن کاه برنج آلوده کرده است. علاوه بر این، تغییرات آب و هوایی وجود دارد: ریتم آفتاب و باران را که برنج به آن وابسته است، تغییر داده است.

شاید نگران‌کننده‌تر، زیرا برنج هر روز توسط برخی از فقیرترین کشورهای جهان خورده می‌شود و غلظت دی‌اکسید کربن بالا در جو باعث کاهش مواد مغذی در هر دانه می‌شود.

برنج با مشکل آب و هوایی دیگری مواجه است. تخمین زده می شود که 8 درصد از گازهای گلخانه ای جهانی متان را تشکیل می دهد. این کسری از انتشارات زغال سنگ، نفت و گاز است که مجموعاً 35 درصد از انتشار متان را تشکیل می دهند. اما سوخت های فسیلی را می توان با سایر منابع انرژی جایگزین کرد. برنج نه خیلی برنج غلات اصلی برای حدود 3 میلیارد نفر است. این بریانی و فو، جولف و جامبالایا است – منبع سنت و رزق.

لوئیس اچ. زیسکا، استاد علوم بهداشت محیط در دانشگاه کلمبیا، گفت: «ما در یک لحظه اساسی متفاوت هستیم. «مسئله تولید بیشتر با کمتر است. چگونه این کار را به شیوه ای پایدار انجام می دهید؟ چگونه این کار را در شرایطی که در حال تغییر است انجام می دهید؟

یک تعادل مخاطره آمیز

در سال 1975، با قحطی پس از جنگ، ویتنام تصمیم گرفت برنج بیشتری بکارد.

تعریف نشده (24).نیویورک تایمز

برنج برداشت شده در دلتای مکونگ ویتنام خشک می شود.

این شرکت به طرز چشمگیری موفق شد و در نهایت پس از هند و تایلند به سومین صادرکننده بزرگ برنج در جهان تبدیل شد. تکه تکه سبز دلتای مکونگ با ارزش ترین منطقه برنج آن تبدیل شد.

با این حال، در همان زمان، رودخانه مکونگ به دست انسان تغییر شکل داد.

این رودخانه که از جنوب شرقی چین شروع می‌شود، از میانمار، لائوس، تایلند و کامبوج عبور می‌کند و سدهای زیادی قطع می‌شود. امروزه، زمانی که به ویتنام می رسد، آب شیرین کمی برای تخلیه آب دریا به داخل کشور باقی می ماند. بالا آمدن سطح دریا آب دریا را بیشتر می کند. کانال های آبیاری شور می شوند. مشکل فقط با افزایش دما بدتر می شود.

فام، رئیس آبیاری، گفت: «اکنون می پذیریم که افزایش سریع آب شور طبیعی است. ما باید برای مقابله با آن آماده شویم.» او گفت، جایی که آب شور در طول فصل خشک به 30 کیلومتر یا بیشتر (حدود 19 مایل) نفوذ می کرد، اکنون می تواند به 70 کیلومتر (حدود 43 مایل) در داخل زمین برسد.

تغییرات آب و هوایی خطرات دیگری را به همراه دارد. دیگر نمی توانید مانند گذشته روی فصل باران های موسمی برای شروع در ماه می حساب کنید. و بنابراین در سال های خشک، کشاورزان اکنون برای کاشت برنج 10 تا 30 روز زودتر از حد معمول عجله دارند. در مناطق ساحلی، بسیاری بین برنج و میگو می چرخند که کمی آب شور را دوست دارند.

دانگ تان سانگ، 60 ساله، کشاورز مادام العمر برنج در سوک ترانگ، گفت: اما این مستلزم مهار طمع است. میگو سود بالایی دارد، اما خطرات بالایی نیز دارد. بیماری به راحتی شروع می شود. زمین بایر می شود. او این اتفاق را برای سایر کشاورزان دیده است.

بنابراین، دنگ در 7 هکتار زمین خود، زمانی که آب شیرین در کانال ها وجود دارد، برنج می کارد، و زمانی که آب دریا به داخل نفوذ می کند، میگو می کارد. برنج آب را تمیز می کند. میگو خاک را تغذیه می کند. او گفت: «این پول مانند رشد فقط میگو نیست. “اما امن تر است.”

محققان در مقاله اخیر خود به این نتیجه رسیدند که در جاهای دیگر، کشاورزان باید تقویم خود را برای برنج و سایر غلات اصلی تغییر دهند. دانشمندان در حال تلاش برای کمک به آنها هستند.

کابینت شگفتی‌ها در آزمایشگاه آرگلیا لورنس پر از دانه‌های برنج است – 310 نوع مختلف برنج.

بسیاری از آنها قدیمی هستند و اکنون به ندرت رشد می کنند. اما آنها دارای ابرقدرت‌های ژنتیکی هستند که لورنس، بیوشیمی‌دان گیاهی در دانشگاه ایالتی آرکانزاس، در تلاش برای یافتن آن‌ها است، به‌ویژه آن‌هایی که گیاهان برنج را قادر می‌سازند در شب‌های گرم که یکی از حادترین خطرات تغییرات آب و هوایی است، زنده بمانند.

او تاکنون دو ژن از این قبیل را یافته است. می توان از آنها برای پرورش گونه های هیبریدی جدید استفاده کرد.

او گفت: «من متقاعد شده‌ام که ده‌ها سال بعد، کشاورزان به انواع بسیار متفاوت بذر نیاز خواهند داشت.»

لورنس در میان ارتشی از پرورش دهندگان برنج است که گونه های جدیدی را برای سیاره ای گرم تر تولید می کنند. شرکت های بذر چند ملیتی سرمایه گذاری زیادی دارند. RiceTec، که اکثر برنج‌کاران در جنوب شرقی ایالات متحده از آن بذر می‌خرند، از تحقیقات لورنس حمایت می‌کند.

منتقدان می گویند دانه های هیبریدی و کودهای شیمیایی مورد نیاز آنها کشاورزان را به شدت به محصولات این شرکت ها وابسته می کند و از آنجایی که آنها نوید عملکرد بالا را می دهند، به طور موثر انواع ارثی را که می توانند در برابر خطرات آب و هوایی مقاوم تر باشند، از بین می برند.

مرز جدید تحقیقات برنج شامل Crispr است، یک فناوری ویرایش ژن که دانشمندان آمریکایی از آن برای ایجاد دانه‌ای استفاده می‌کنند که عملاً متان تولید نمی‌کند. (برنج اصلاح شده ژنتیکی بحث برانگیز است و تنها تعداد کمی از کشورها اجازه کشت آن را می دهند.)

در بنگلادش، محققان انواع جدیدی را برای فشارهای آب و هوایی که کشاورزان در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می کنند، تولید کرده اند. برخی از آنها زمانی که برای چند روز در آب های سیلاب غوطه ور هستند، می توانند رشد کنند.

برخی دیگر می توانند در خاک هایی که شور شده اند رشد کنند. محققان می گویند در آینده، این کشور به گونه های جدید برنج نیاز خواهد داشت که بتواند با کود کمتری رشد کند، که اکنون به شدت توسط دولت یارانه می گیرد. یا باید سطوح شوری بالاتری را تحمل کند.

Khandakar M. Iftekharuddaula، مدیر ارشد علمی مؤسسه تحقیقات برنج بنگلادش، گفت مهم نیست که در مورد آب و هوا چه اتفاقی می افتد، بنگلادش نیاز به تولید بیشتر دارد. برنج در هر وعده غذایی مصرف می شود. وی گفت: امنیت برنج مترادف با امنیت غذایی است.

آب کمتر در شالیزارها؟
رایس در داستان ایالات متحده نقش اساسی دارد. این کشور‌های ساحلی جنوب آمریکا را با کار آفریقایی‌های برده‌دار که نسل‌هایی از دانش کاشت برنج را با خود به ارمغان آوردند، غنی‌تر کرد.

تعریف نشده (25).نیویورک تایمز

کیسه های برنج در دلتای مکونگ، ویتنام.

امروزه، منطقه غالب کشت برنج کشور در خاک رس سخت در نزدیکی جایی که رودخانه می سی سی پی به یکی از شاخه های آن، رودخانه آرکانزاس می رسد، گسترده شده است. هیچ شباهتی به دلتای مکونگ ندارد. مزارع در اینجا به صورت پنکیک صاف با لیزر هستند. کار با ماشین انجام می شود. مزارع وسیع هستند، گاهی اوقات بیش از 20000 هکتار.

آنچه آنها به اشتراک می گذارند خطرات تغییرات آب و هوایی است. شب ها گرم ترند باران ها نامنظم است. و مشکلی که با موفقیت بسیار زیاد کشاورزی فشرده برنج ایجاد شده است: آب های زیرزمینی به طور خطرناکی در حال کاهش است.

بنجامین رانکل، استاد مهندسی از دانشگاه آرکانزاس در فایتویل وارد شوید. رانکل به جای اینکه مزارع برنج را همیشه غرقاب نگه دارد، همانطور که کشاورزان همیشه انجام می دادند، به کشاورزان آرکانزاس پیشنهاد کرد که مزارع کمی خشک شوند، سپس دوباره آب را در آب بگذارند، سپس تکرار کنند. اوه، و آیا آنها به او اجازه می‌دهند متان را که از مزارعشان بیرون می‌آید اندازه‌گیری کند؟

مارک ایزبل، یک کشاورز نسل دوم برنج، ثبت نام کرد.

در لبه مزرعه ایزبل، رانکل یک ابزار قدبلند سفید را نصب کرد که ممکن است یک مرغ اگر به اشتباه پسرعمویش باشد. این دستگاه گازهای تولید شده توسط باکتری های خورش شده در مزارع سیل زده را اندازه گیری کرد. رانکل گفت: «مثل انجام آزمایش تنفس از زمین است.

آزمایش او که طی هفت سال انجام شد، به این نتیجه رسید که کشاورزان با غرق نشدن مداوم مزارع، می توانند انتشار متان برنج را تا بیش از 60 درصد کاهش دهند.

کشاورزان دیگر به کاشت برنج در ردیف‌هایی مانند ذرت و گذاشتن شیارهایی در بین آن‌ها برای جاری شدن آب روی آورده‌اند. این نیز مصرف آب را کاهش می دهد و طبق تحقیقات در چین، جایی که مدتی است رایج بوده، انتشار متان را کاهش می دهد.

مهم ترین یافته، از نقطه نظر ایزبل: این کار قبض انرژی او را برای پمپاژ آب کاهش می دهد. او گفت: «مزایای مثبتی فراتر از مزایای آب و هوایی در آن وجود دارد.

ایزبل با کاهش انتشار گازهای متان خود، همچنین توانست با فروش «اعتبار کربن» مقداری پول نقد به دست آورد، یعنی زمانی که کسب‌وکارهای آلاینده به شخص دیگری برای کاهش انتشار پول پرداخت می‌کنند.

وقتی همسایه ها از او پرسیدند که چطور شد، او به آنها گفت که می تواند برایشان نوشیدنی بخرد و توضیح دهد. او گفت: «اما باید یک نوشیدنی باشد. پول بسیار کمی از آن به دست آورد.

با این حال، به زودی نقاط مثبت بیشتری وجود خواهد داشت.

برای کشاورزانی که می توانند کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را نشان دهند، دولت بایدن بودجه فدرال را برای آنچه پروژه های “هوشمند آب و هوا” می نامد ارائه می دهد. وزیر کشاورزی تام ویلساک پاییز گذشته برای تبلیغ این برنامه به مزرعه Isbell آمد. Isbell بر این باور است که این مشوق‌ها سایر برنج‌کاران را متقاعد می‌کند تا از خیس کردن و خشک کردن متناوب استفاده کنند.

کریس ایزبل، پدرش، می‌گوید: «ما به نوعی به تپه نگاه می‌کنیم و می‌بینیم چه چیزی برای آینده در پیش است، و اکنون یاد می‌گیریم.