“آمریکایی زدایی”: چین چگونه تجارت تراشه خود را بازسازی می کند

اکتبر گذشته، طرح های ساخت و ساز برای یک کارخانه نیمه هادی بزرگ متعلق به یک شرکت بزرگ دولتی در مرکز چین به هم ریخت. دولت بایدن جنگ تجاری بر سر فناوری را تشدید کرده بود و دسترسی چین به ابزارهای غربی و کارگران ماهری را که برای ساخت پیشرفته ترین نیمه هادی ها نیاز داشت، قطع کرده بود.

برخی از کارمندان با تابعیت ایالات متحده شرکت را ترک کردند. سه تامین کننده تجهیزات آمریکایی تقریباً بلافاصله ارسال و خدمات خود را متوقف کردند و انتظار می رود اروپا و ژاپن نیز به زودی همین کار را انجام دهند.

این مرکز متعلق به شرکت فناوری های حافظه یانگ تسه یا YMTC، یک شرکت تولید تراشه های حافظه است که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، آن را به عنوان پرچمدار مسابقه چین برای اتکا به خود تمجید کرده است. اکنون، سازنده تراشه و همتایانش با عجله در حال بازسازی زنجیره تامین و بازنویسی طرح های تجاری هستند.

تقریباً هفت ماه بعد، موانع تجاری ایالات متحده، فشار چین را برای ایجاد یک بخش تراشه مستقل‌تر تسریع کرده است. فن‌آوری و پول غربی کنار رفته‌اند، اما بودجه دولتی برای پرورش جایگزین‌های داخلی برای تولید نیمه‌هادی‌های کم‌تر پیشرفته اما همچنان پرسود، سرازیر شده است. و چین از ساخت تراشه‌های رده بالا دست برنداشته است: تولیدکنندگان تلاش می‌کنند با قطعات قدیمی‌تر خارج از کشور که توسط تحریم‌های ایالات متحده مسدود نشده‌اند و همچنین تجهیزات کمتر پیشرفته در داخل کار کنند.

محدودیت‌های شدید ایالات متحده ناشی از هشدار نسبت به آنچه مقامات واشنگتن به عنوان تهدید ناشی از استفاده چین از شرکت‌های فناوری خود برای ارتقاء زرادخانه نظامی خود می‌دانستند، نشأت می‌گیرد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، اخیراً این احساس را به عنوان بخشی از “اجماع جدید” در واشنگتن توصیف کرد که دهه ها ادغام اقتصادی با چین کاملاً موفقیت آمیز نبوده است و افزود که کنترل های جدید “به دقت تنظیم شده اند” تا پس از کاهش ترین کاهش چین انجام شوند. نیمه هادی های لبه ای

بر اساس قوانین اکتبر، شرکت‌ها و شهروندان آمریکایی دیگر نمی‌توانند به هیچ شرکت چینی در ساخت فناوری تراشه‌ای که آستانه خاصی از پیچیدگی را برآورده می‌کند کمک کنند. این کنترل‌ها فراتر از محدودیت‌های تجاری دولت ترامپ بود که به دنبال شرکت‌های خاصی مانند غول مخابراتی چینی هوآوی بود.

طی آن تنش‌های تجاری قبلی، پکن مبالغ هنگفتی را برای پرورش جایگزین‌های داخلی برای سازندگان تراشه‌های غربی بسیج کرد. اما قطعات خارجی به راحتی در دسترس بودند و کیفیت بالاتری داشتند و بسیاری از شرکت‌های چینی تمایلی به تغییر آن نداشتند. شرکت‌های فناوری چینی در زنجیره تامین در حال ارزیابی نحوه جایگزینی تراشه‌های غربی و اجزای مرتبط هستند، حتی آن‌هایی که تحت تأثیر کنترل‌های ایالات متحده قرار ندارند. گروه خودروسازی گوانگژو، یک تولیدکننده خودروهای برقی دولتی، در ماه فوریه اعلام کرد که قصد دارد در نهایت تمام تقریباً 1000 تراشه موجود در خودروهای خود را از ارائه دهندگان چینی خریداری کند. در حال حاضر 90 درصد تراشه های خود را از خارج از کشور خریداری می کند.

پل تریولو، معاون ارشد چین در شرکت استراتژی آلبرایت استونبریج، گفت: «هدف اکنون در چین در بسیاری از زمینه‌ها، آمریکایی‌زدایی از زنجیره‌های تأمین است.

ده ها شرکت چینی تراشه در حال نهایی کردن برنامه های خود برای جمع آوری پول از طریق عرضه اولیه عمومی در سال جاری هستند. آنها شامل دومین تولید کننده بزرگ تراشه در چین، Hua Hong Semiconductor، و همچنین یک سازنده ابزار تراشه با پشتیبانی هواوی هستند.

اختلافات فناوری بین دو اقتصاد بزرگ جهان هیچ نشانه ای از کاهش نشان نمی دهد. دولت بایدن قوانین جدیدی را پیش‌نویس کرده است، اما هنوز منتشر نشده است که سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر آمریکا در شرکت‌های تراشه‌های پیشرفته در چین را محدود می‌کند. بر اساس داده های PitchBook که تامین مالی خصوصی را دنبال می کند، سرمایه گذاری خارجی در بخش نیمه هادی چین در سال جاری به 600 میلیون دلار کاهش یافته است که پایین ترین حد از سال 2020 است. و مقامات در حال بررسی کنترل های سخت تر روی فناوری هایی مانند محاسبات کوانتومی یا تجهیزات تولید تراشه هستند.

محدودیت‌های ایالات متحده باعث شده است که پکن یک صندوق دولتی را فعال کند که به دلیل ضایعات و اختلاس غیرفعال بود: “صندوق بزرگ” دولت در ماه فوریه تقریباً 1.9 میلیارد دلار به YMTC تزریق کرد تا واکنش خود را به محدودیت‌های ایالات متحده تقویت کند. طبق گزارش رسانه های دولتی، این صندوق اخیراً پولی را برای تامین کنندگان تجهیزات و مواد تراشه اختصاص داده است.

تعریف نشده (18).سرویس خبری NYT

کارخانه جدید شرکت تولید نیمه هادی تایوان در فینیکس، آریز، 6 دسامبر 2022. این سازنده تراشه در حال درخواست یارانه های ایالات متحده است که باعث می شود سرمایه گذاری خود در چین را برای یک دهه محدود کند.

هدف یارانه های جدید حذف اجزای غربی از زنجیره تامین چین است. شهر جنوبی گوانگژو بیش از 21 میلیارد دلار در سال جاری برای پروژه های نیمه هادی و دیگر پروژه ها، از جمله پروژه هایی که تلاش می کنند جایگزین تامین کنندگان تجهیزات تراشه غربی شوند، اختصاص داده است. بر اساس گزارش‌های شرکتی و بیانیه‌های مطبوعاتی، سفارش‌های خرید تجهیزات ساخت چین در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

شی صراحتاً در مورد آنچه که به‌عنوان تلاش کشورهای غربی برای اعمال «محور همه جانبه» چین می‌داند، صحبت کرده است. در یک جلسه مهم قانونگذاری در ماه مارس، رئیس جمهور چین سخنان یکی از نمایندگان یک تولید کننده جرثقیل چینی را قطع کرد. این تبادل به طور گسترده توسط رسانه های دولتی گزارش شد: “تراشه های داخل جرثقیل های شما، آیا منبع محلی هستند؟” شی پرسید. بله، نماینده گفت.

طبق برآوردهای Yole Group، یک شرکت تحقیقاتی بازار، تاکنون کمتر از 1٪ از تمام نیمه هادی ها در چین در بالاترین سطح صنعت قرار دارند که تحت کنترل ایالات متحده هستند. ژان کریستوف الوی، مدیر عامل گروه Yole، گفت که بقیه نیمه هادی های کمتر پیشرفته یا “بالغ” هستند که در وسایل الکترونیکی مصرفی روزمره و خودروها یافت می شوند و “اکثریت قریب به اتفاق تجارت” را تشکیل می دهند. او افزود که این تراشه ها که عمدتاً توسط کنترل های اکتبر دولت بایدن دست نخورده بودند، اکنون شاهد افزایش سرمایه گذاری هستند.

طبق اعلام عمومی، دو تولیدکننده بزرگ تراشه چین، شرکت بین‌المللی ساخت نیمه‌رسانا و نیمه‌رسانای هوا هونگ، هر کدام میلیاردها دلار در سال جاری برای توسعه تولید به تراشه‌های بالغ اعلام کرده‌اند.

به گفته هندل جونز، مدیر عامل شرکت مشاوره بین المللی استراتژی های کسب و کار، با این حال، در دراز مدت، عدم دسترسی چین به ابزارهای کلاس جهانی مورد نیاز برای ساخت تراشه ها می تواند پیشرفت این کشور را در بسیاری از صنایع پیشرفته مانند هوش مصنوعی و هوافضا متوقف کند.

بر اساس برآوردهای Yole Group، در ماه آگوست، YMTC افزایش سه برابری سهم خود در تولید تراشه های جهانی را به 13 درصد تا سال 2027 هدف گذاری کرده بود و شرکت های متصدی تراشه مانند Micron Technology مستقر در ایالات متحده را به چالش می کشد. تولید تراشه‌های حافظه چینی که در ساخت دومین کارخانه خود با مشکل مواجه است، کاهش می‌یابد و در سال 2027 به تنها 3 درصد از بازار خواهد رسید.

شرکت های بین المللی که قبلاً در صنعت نیمه هادی چین سرمایه گذاری کرده بودند، سرمایه گذاری های خود را به جای دیگری هدایت می کنند. شرکت‌های سازنده تراشه‌های کره و تایوان، سامسونگ و شرکت تولید نیمه‌رسانا تایوان، میلیاردها دلار برای تولید جدید در ایالات متحده سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سازنده تراشه تایوانی در حال درخواست یارانه های ایالات متحده برای کارخانه خود در آریزونا است که او را مجبور می کند سرمایه گذاری خود را در چین برای یک دهه محدود کند.

در عین حال، کارشناسان گفتند، تضعیف نفوذ خارجی بر بخش تراشه چین، فرصتی را برای شرکت های داخلی ایجاد می کند. ماه گذشته، یک تولید کننده تجهیزات نیمه هادی در شانگهای عمومی شد. سهام شرکت Crystal Growth & Energy Equipment از زمان آغاز به کار 30 درصد افزایش یافته است.

شیانگ لیگانگ، مدیر یک کنسرسیوم فناوری مستقر در پکن که به دولت چین در مورد مسائل فناوری مشاوره داده است، گفت: “به دلیل تحریم ها است که اکنون فضا در بازار وجود دارد.” اکنون ما فرصتی برای توسعه داریم.»

افزایش نقدینگی اخیر دولت می تواند سهم چین از تولید جهانی در تراشه های پایین تر را افزایش دهد. بر اساس گزارش مشترک Rhodium Group، یک شرکت مشاوره، و Stiftung Neue Verantwortung، یک اندیشکده در برلین، در دهه آینده، چین می تواند تقریباً نیمی از ظرفیت تولید جهان را برای یک کلاس نیمه هادی های بالغ تشکیل دهد.

جان پیتر کلینهانس، یکی از نویسندگان این گزارش گفت که این می تواند آسیب پذیری های زنجیره تامین جدیدی را برای شرکت های خارجی ایجاد کند.

او توضیح داد: «قرار دادن تمام تخم مرغ های خود در یک سبد ایده احمقانه ای است. “این یک نقطه خفگی است که می توان از آن سوء استفاده کرد.”